Wim Hofova metoda: Co to je a jak funguje

27.02.2025

doba čtení: 15 minut

Eliška, odbornice na Wim Hofovu metodu a otužování, sdílí své zkušenosti a cestu k hlubší harmonii těla i mysli. 

Jak  jsem poznala Elišku Ehrenbergerovou

S Eliškou Ehrenbergerovou jsem se poprvé setkala vlastně úplně nepřímo – přes její fotografii. Na první pohled mě zaujala, protože na fotce stála vedle samotného Wima Hofa, a to ve mně okamžitě vzbudilo zvědavost. Viděla jsem, že jde o český profil, a nemohla jsem si nepoložit otázku: Jak se člověk z Česka dostane až tak blízko k Wimu Hofovi? To mě motivovalo zjistit si o Elišce víc

Naše cesty se navíc propojily i na Vile Konopiště, kde Eliška vede dechové a otužovací kurzy. Sleduji, jak dokáže inspirovat lidi svou energií, zkušenostmi a hlubokou znalostí metod, které vyučuje. Tento rozhovor vám nabídne nejen pohled na Wim Hofovu metodu z pohledu certifikované instruktorky, ale také přiblíží Eliščinu cestu, filozofii a to, jak své znalosti propojuje s dalšími unikátními technikami, jako je kvantové léčení nebo jóga.

Díky Vile Konopiště jsem měla možnost vidět, jak její přístup dokáže změnit životy účastníků. Ať už se jednalo o první ponoření do ledové vody, dechová cvičení, nebo hluboké momenty během meditací, Eliška má dar vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém každý může překonat vlastní limity a nalézt nový pohled na své tělo i mysl.

Rozhovor s Eliškou jsem připravila nejen proto, že mě osobně její přístup inspiroval, ale také proto, že věřím, že její příběh a zkušenosti mohou inspirovat i vás. Dozvíte se, co obnáší Wim Hofova metoda, jak může ovlivnit váš život a proč má smysl zkoušet techniky, které na první pohled mohou vypadat až extrémně. Pojďme tedy společně nahlédnout do světa, který Eliška každodenně objevuje a sdílí s ostatními

Eliško, své začátky s otužováním už jsi několikrát zmiňovala a vysvětlila, co tě k tomu vedlo. Pokud chceš, přibliž nám je. Jak bys ale své první kroky, které tě k otužování vedly, zhodnotila retrospektivně? Udělala bys něco jinak, pokud by ses na to podívala z dnešního pohledu?

Na začátku byla holka, která si myslela, že to nezvládne, a po roce ta stejná holka stála v plavkách na vrcholku Sněžky, takže zhodnotila bych to jako: " No vidíš, všechno jde," ale zároveň bych mému mladšímu já řekla: " Méně je někdy více." :)

Můj dnešní pohled je však takový, jaký je, právě díky prožitým zkušenostemkteré mi to dalo, takže já bych ani nic jinak nedělala. ( To je můj přístup ke všemu v životě. ) Dnes už nemám takovou potřebu extrémních verzí chladové terapie, ale možná právě proto, že mi v určitém období sloužily.

Můžeš nám přiblížit, jak probíhá typická lekce Wim Hofovy metody pod tvým vedením

V současnosti stále vedu kurzy, i když je třeba zmínit, že jsem se rozhodla neprodloužit oficiální licenci na rok 2025. Tím pádem není jasné, jak dlouho budou ještě pokračovat. Kurzy již nenazývám metodou Wima Hofa, ale spíše jako kurz otužování a dechových technik. Postupně jsem se odklonila od přísně stanovených osnov Wim Hof Akademie, protože jsem chtěla účastníkům nabídnout něco více. Proto jsem své kurzy pojmenovala "Kurz metody Wima Hofa s přesahem". 

Nyní se během kurzu zaměřuji jak na teorii, tak především na praxi otužování. Součástí kurzu jsou dvě dechové techniky – metoda Wima Hofa a srdeční koherence. Dále také zahrnuji informace o funkčním dechu, protože to, jak dýcháme po zbytek dne po jeho provedení, má zásadní vliv.

Závěrem je vždy dobrovolný vedený ponor do ledové vody

Jaké jsou nejčastější mýty nebo nedorozumění spojené s Wim Hofovou metodou, se kterými se setkáváš? 

Nejčastější mýtus, se kterým se setkávám, je přesvědčení, že Wim Hofova metoda je extrémní. To je za mne fakt, ne mýtus. Je ovšem důležité otevřít mysl možnosti, že k této metodě lze přistupovat mnohem jemněji a laskavěji. To znamená, že dechová cvičení nemusí být vždy o bláznivé hyperventilaci v každém kole. Můžeme tempo zpomalit, a z vlastní praxe vím, že klienti často popisují krásné stavy i při pomalejším tempu. 

Vzpomínáš si na moment, kdy jsi poprvé slyšela o Feng Shui Vile Konopiště a co tě přimělo přijmout pozvání k vedení otužovacích a dechových kurzů? Jaké změny si u účastníků těchto kurzů nejčastěji všímáš? 

Nejčastěji přijedou účastníci na kurz plni stresu z každodenního života a odjíždějí v absolutní harmonii. Velmi často po konci kurzu říkají, že takhle dobře se necítili měsíce, ba i roky. Společně totiž uvolníme hluboko uložené bloky, které by se jinými technikami než dechem neuvolnily.

Ano, pamatuji si tvoji zprávu na Instagramu :) následné uzření absolutně krásných prostor a jakmile jsem přijela do vily, podívat se osobněa uviděla tu absolutní báječnost vyladěnou do posledního detailu, bylo jasno.

Vedeš víkendové kurzy spojené s otužováním pouze pro ženy, nebo se jich mohou účastnit i muži? Co považuješ za největší výzvu při práci s lidmi v této oblasti, a jak jim pomáháš překonat jejich limity

Většina dosud realizovaných byla pouze pro ženy, ale například na konci února 2025 pořádám týdenní pobyt ve Finsku, který je otevřen i mužům.

Největší výzvou pro mě během společných pobytů je udržet vysokou vibrační úroveň mé vlastní energie i energie celé skupiny. I když vedu určité aktivity, působím zároveň jako takový "harmonizátor" prostoru. S tímto aspektem jsem se ještě nenaučila pracovat tak, abych se po návratu domů necítila vyčerpaná a unavená. Roli v tom určitě hraje také můj vlastní nátlak na sebe sama předat tu nejlepší zkušenost pro všechny a vysoká úroveň starostlivosti a péče o každého účastníka. 

Máš nějaké konkrétní přírodní místo, které sis pro otužování zamilovala a které tobě osobně přináší pocit hlubokého spojení s přírodou? A naopak, existuje nějaké místo, které na tebe při otužování působilo zvláštní energií a rozhodla ses na něj už nikdy nevrátit

Nejraději mám Wimem proslavený vodopád (wodospad podgornej) a řeku u městečka Przesieka v Polsku. Jednak tam probíhaly všechny výcviky v rámci Wim Hof instruktorského tréninku, ale zároveň je tam i úžasná energie, a to místo je doopravdy kouzelné.

Co nemám ráda, tak je Pražský Braník. Typické místo pro pražské otužilce, ale pro mě bahnitá městská alternativa, které se vyhýbám, jakkoliv to jde.

Myslíš si, že je pro otužování vhodné nějaké konkrétní místo, čas nebo roční období, kdy je nejlepší začít, nebo by si měl člověk říct: "Teď a tady je ten správný okamžik"? 

Z pozice profesionála bych doporučila začít postupně. Naplánujte si, že budete chodit do přírodní vody v létě, a s každou další roční sezonou v tom pokračujte. Tělo se tak nejlépe přirozeně adaptuje.

Zároveň je mi jasné, že málokdo to bude mít v realitě takto ideální. Poté přichází na řadu následování vlastního impulsu, kdykoliv a kdekoli se objeví. Nejdříve se ale samozřejmě vzdělejte, přičemž klíčové je nadšení – a jakmile vzplane, určitě bych ho následovala.

Jaká jsou tvá doporučení pro začátečníky, kteří chtějí začít s Wim Hofovou metodou, a na co by si měli dát pozor

Přečíst knihu, či zajít na kurz, a následně přizpůsobit aplikaci do praxe dle vlastních potřeb a vlastního tempa. Nikam nespěchat a neporovnávat se.  

Moc mě inspiruje, jak dokážeš propojit nejen dechová cvičení, ale i hlubší techniky, jako je meditace a jóga. Jak se tyto praktiky vzájemně doplňují a jak je pro tebe důležité mít tuto celostní rovnováhu

Z praxe vidím, že kombinace dokáže doručit hlubší prožitek. Nejsme jen tělo ani jen mysl, a tak, když na sobě pracujeme na více úrovních, je přístup efektivnější. A já ráda vidím výsledky.

Jakým způsobem integruješ poznatky z týdenního meditačního pobytu s Dr. Joem Dispenzou do své současné praxe a výuky

Denní praxe meditace Dr. Joe Dispenzy je součástí mého života pravidelně od pobytu s ním. Co se mé výuky týče, předávám z jeho učení spíše teoretické znalosti a principy, na kterých funguje naše mysl a mozek, než abych využívala jeho meditace na mých kurzech či pobytech, protože na to jsem žádným výcvikem ani tréninkem neprošla. Jeho meditace jsou navíc dost specifické a pro začátečníka řekla bych, že až náročné. Většina jeho meditací trvá hodinu, což je pro někoho, kdo je začátečník a nemá žádnou zkušenost, velmi dlouho

Jaké konkrétní přínosy mohou ženy očekávat od praktikování Wim Hofovy metody, zejména v kombinaci s programem Oxygen Advantage

Dechové techniky Oxygen Advantage a Wim Hof metoda se liší svými cíli, přístupy i fyziologickými efekty.

Cílem Oxygen Advantage metody je zlepšit výkon, vytrvalost a zdraví prostřednictvím tréninku efektivnějšího využití kyslíku v těle. OA se zaměřuje hlavně na funkční dýchání, zejména během sportu a každodenního života.

Hlavním cílem Wim Hof metody je posílit imunitní systém, otužilost vůči chladu a zvládání stresu. Součástí je prohloubení propojení mezi myslí a tělem, takže jakmile kombinujeme obě metody, čerpáme benefity každé. Záleží tedy hlavně na aktuálních přáních jedinců, která mohou být "chci všechno a hned" :) A tak si připomeňme důležitost trpělivosti a význam progresu nad perfekcionismem.

Jsi pro mě fascinující svou kombinací Wim Hofovy metody a kvantového léčení. Jak ses dostala k těmto dvěma metodám a jak je propojuješ ve své praxi

Skrz vlastní zdravotní problémy mi obě metody pomohly velmi. Naštěstí mám dar dostat se rovnou ke kvalitním zdrojům, učitelům a efektivním přístupům

Můžeš nám přiblížit, co obnáší být CRQH praktikantkou úrovně 2? Co byl u této metody tvůj největší "aha moment"? S jakým typem klientů tuto metodu nejčastěji praktikuješ – více s muži, nebo ženami? A je podle tebe nějaký univerzální klíč, jak přistupovat ke kvantovému léčení, aby přineslo co největší efekt?

Začalo to dvěma úrovněmi školení přímo od zakladatele této metody, který přiletěl z Ameriky do Čech. Největší aha moment se mi těžko vybírá, protože těch bylo mnoho, ale je velmi důležité si všimnout pochopení, jak my lidé fungujeme, jak moc jsme ovlivněni traumaty, a následně jak tato traumata působí na naše těla. A v uvozovkách to nejhorší na tom je, že si to z převážné většiny sami nejsme ani schopni uvědomit – jak moc, dokud se neocitneme na lehátku u terapeuta.

Velká většina mých klientů jsou ženy, tedy klientky :) Témata jsou opravdu různá.

Klíč, asi jako u všeho, je pro mne být plně přítomná během terapie klienta, být v tom nejlepším rozpoložení a být tím nejlepším "zdrojem" energie. Ve volném čase se starám hodně sama o sebe, abych nepřenášela vlastní "problémy" do pole druhých.

Eliška Ehrenbergerová / Ke Karlovu 14, Praha 2 / www.eliskaehr.cz /+420 608 838 545 

TIP: Pokud hledáte ideální místo, které vám pomůže prohloubit vaši praxi otužování a zároveň vám poskytne harmonizující prostředí, srdečně vás zveme na pobyt do Feng Shui Vily Konopiště. Naše vila nabízí dvě biotopová jezírka, která jsou perfektní pro otužování, zejména v chladnějších měsících. Navíc je celý dům vybaven podle principů feng shui, což vytváří vyváženou a harmonickou atmosféru, která podporuje vaši regeneraci a klid. Těšíme se, že vás zde přivítáme a pomůžeme vám na vaší cestě k lepšímu zdraví a pohodě.